środa, 5 lipca 2017

8 porad dla osób dorosłych zaczynających naukę pływania.





Podejmując decyzję o nauce pływania wprowadzamy ważną zmianę w swoim życiu. Zmianę będącą zarówno naszym sukcesem, jak i wyzwaniem. Znam osoby, które otwarcie mówiły, że wstydzą się nauki pływania. Były to zazwyczaj osoby starsze, mające lęk przed wodą. Osoby wstydzące się wzroku ludzi znajdujących się na basenie. Często słyszałem od tych ludzi słowa: Bo ja już mam tyle lat… bo źle wyglądam i inni będą się na mnie patrzeć…

Jestem powiązany z pływaniem przez większość swojego życia. Jestem najbardziej dumny z osób, które przełamały swoje lęki i blokady. Osób, które zrobiły krok i idą przed siebie. Ludzi, którzy nie patrzą na innych, tylko na swoje zdrowie, szczęście, marzenia i  realizację  celów. 



Miejsce do pływania ( jaki basen wybrać)


Basen, na który mamy zamiar uczęszczać powinien być komfortowy i stwarzać dobre warunki  do nauki pływania. Oznacza to, że powinien zawierać płytszą nieckę z cieplejszą wodą. W takim miejscu doskonale odnajdą się osoby z lękiem przed wodą oraz uczące się pływać. Na początku nauki będziemy wykonywać podstawowe ćwiczenia, podczas których nasze ciało nie będzie generować wystarczającej ilości ciepła. Ciepła woda sprawi, że nie zmarzniemy. Ponad to osoby z lękiem przed wodą na płytszej niecce będą czuły się  bardziej komfortowo i pewniej. Dzięki temu w pełni skupimy się na ćwiczeniu eliminując negatywne bodźce. 


Liczba osób ( kiedy pływać )


Liczba osób przebywających na basenie wpływa na komfort pływania. Zbyt duża liczba osób przyczynia się bowiem do falowania wody, co znacznie utrudnia wykonywanie ćwiczeń w wodzie. Gdy będziemy starali się położyć na plecach istnieje ryzyko, że fale zaleją nam twarz. Nie jest to nic groźnego. Nieprzyjemnie jednak będzie, gdy woda w trakcie nabierania powietrza zaleje nam usta.

Im więcej ludzi, tym więcej hałasu. Ciągle będziemy słyszeć krzyki. Do tego dochodzi odgłos szumiącej lub opadającej wody z stanowiących atrakcje na basenie przyrządów. Wpływa to negatywnie na naszą koncentrację i komunikację z instruktorem.

Podczas pływania bywają sytuację, w których napotykamy na swojej drodze przeszkody. Przeszkody w postaci ludzi, którzy wykonując różne czynności uniemożliwiają nam wykonywanie ćwiczeń. Starajmy się więc wybierać godziny, w których jest najmniej ludzi. Być może unikniemy wtedy niepotrzebnych utrudnień.


Instruktor pływania ( jakiego wybrać )


Ucząc osoby dorosłe, które zaczynają swoją przygodę z pływaniem, zawsze jestem z nimi w wodzie. W ten sposób wyjaśniam ćwiczenie słownie oraz prezentuje je w wodzie, podkreślając następnie najważniejsze elementy, na które należy zwrócić uwagę. Odpowiadam na pytania, tłumaczę i wyjaśniam każdy ruch oraz istotne szczegóły. Zdobyte doświadczenie pozwoliło mi na wypracowanie elastycznego programu nauczania oraz dostosowanie ćwiczeń do stopnia umiejętności pływackich uczącej się osoby. I właśnie to stosuję w praktyce. 

Zapraszam Cię na profesjonalną naukę pływania dla osób dorosłych w Warszawie. Nigdy nie jest za późno na naukę pływania u osób dorosłych a zajęcia prowadzę w miłej i przyjemnej atmosferze opierając się na bogatym doświadczeniu i swojej pasji. Więcej o tym jak prowadzę zajęcia dla osób dorosłych znajdziesz w poniższym linku:

Nauka pływania osób dorosłych od podstaw w Warszawie.


Ile razy w tygodniu pływać aby było widać efekty?


Najlepiej pływać jak najwięcej. Jednak nie każdy posiada tyle pieniędzy i czasu, aby chodzić na basen pięć razy w tygodniu. Aby zaś efekty były widoczne należy pływać dwa lub trzy razy w tygodniu. Oczywiście efekty zobaczymy już na początku, nawet jeśli będziemy uczęszczać na naukę pływania raz w tygodniu. Jednak po pewnym czasie będziemy musieli włożyć o wiele więcej wysiłku, zaangażowania oraz czasu na opanowanie trudniejszych elementów. Zasada jest prosta. Tak samo jak w życiu… im więcej poświęcimy na coś czasu, tym będziemy lepsi i szybciej opanujemy nowe umiejętności.

W celu mniejszych kosztów  skorzystajmy z nauki pływania raz w tygodniu. Po pewnym czasie i opanowaniu podstaw proponuję zdecydować się na kolejny krok. Gdy już będziemy czuli się wystarczająco pewnie możemy sami odwiedzać dodatkowo basen w celu utrwalania poznanych elementów. Taka opcja przyspieszy naszą naukę pływania oraz sprawi, że będzie bardziej efektywna i korzystniejsza dla naszego organizmu, a także mniej kosztowna. Jednak pamiętajmy o tym, że istnieje ryzyko nabycia złych nawyków. 


Systematyczność


Pływanie wymaga od nas systematycznego treningu. Nauka danego ruchu polega na powtarzaniu. Poprzez ciągłe powtarzanie  dążymy do przekształcenia go w nawyk. Sprawi to, że nauczoną czynność będziemy wykonywać automatycznie. Jednak przekształcenie czynności w nawyk wymaga wielu powtórzeń. Dlatego każde opuszczenie zajęć spowolni naukę pływania i zmniejszy jej efektywność. Systematyczność jest więc drogą do osiągania nowych celów i podejmowania wyzwań w postaci złożonych ruchów, jakie stawia przed nami pływanie. 


Zapisać się na zajęcia indywidualne czy grupowe? 


Najlepszą opcją są zajęcia indywidualne. Na zajęciach indywidualnych uwaga instruktora będzie zwrócona tylko na nas

Sytuacja zmienia się, gdy potrafimy już dobrze pływać i możemy zapisać się do grupy pływackiej. Jest to świetne rozwiązanie. Poznamy nowe osoby o podobnych zainteresowaniach i celach. Będziemy wzajemnie się  motywować, wspierać, pogłębiać umiejętności i wymieniać się spostrzeżeniami. 


Cena i koszty


Wszystko kosztuje. Możemy jednak wiele zaoszczędzić wybierając dobry i tańszy sprzęt, który posłuży nam na wiele miesięcy naszej pływackiej przygody. Sprzęt pływacki odgrywa ważną rolę w pływaniu. Przeciekająca przez okularki pływackie woda naraża nasze oczy na działanie związków chemicznych. Pływanie utrudniają również zaparowane okularki. Mając ograniczone widzenie tracimy  komfort podczas pływania i nie czujemy się zbyt pewnie. To samo tyczy się strojów do pływania oraz czepków. Tkanina i materiał, z których są wykonane stanowi olbrzymie znaczenie.  


Wydatki na sprzęt:

Strój pływacki:

Kąpielówki – 85 zł                      

Strój kąpielowy damski - 150 zł  

Czepek pływacki – 30 zł           

Okularki pływackie – 50 zł

Dodatkowo:

Płyn do okularków przeciwko zaparowaniu – 9 zł

Zatyczki do ucha – 10 zł

Zatyczki do nosa – 5 zł

Torba na basen – 50 zł

Płetwy – 100zł

Ręcznik szybko schnący – 40 zł


Ucz się pływać w domu


Jest wiele świetnych ćwiczeń pomocnych w pływaniu, które możemy wykonać na lądzie. Ćwiczeń dostosowanych do naszego poziomu sprawności fizycznej, umiejętności pływackich i aktualnie nauczanych elementów. Wprowadzając je wzmocnimy także mięśnie, które ułatwiają nam pływanie. Świetnym pomysłem jest obserwacja najlepszych pływaków i oglądanie filmików z nauki pływania. Oglądając film zawsze możemy go zatrzymać w interesującym nas momencie i dokładnie zobaczyć ruch pływaka. Zgodnie bowiem z informacjami naukowymi poprzez wyobrażenie ruchu pobudzamy określone obszary mózgu. Tak jakby dany ruch był wykonywany w rzeczywistości.


3 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  3. Fajne rady. Właśnie chce się nauczyć. Dzięki wielkie.

    OdpowiedzUsuń