środa, 16 maja 2018

Stres w pływaniu




Podejmując decyzję o rozpoczęciu aktywności fizycznej wchodzimy na trudną i krętą ścieżkę. O tym czy dojdziemy do upragnionego celu decydować będzie wiele czynników. 

Jednym z takich czynników jest stres. Stres jest to odpowiedź naszego organizmu na wymagania danej sytuacji i próba  adaptacji do stawianych przez nią wymagań. Zazwyczaj kojarzymy stres z czymś niepożądanym i niekorzystnym dla naszego zdrowia. Natomiast stres umiarkowany pozwala przyzwyczaić się naszemu organizmowi do danej sytuacji, rozwijając go, uodporniając i czyniąc silniejszym. 

Sytuacja wygląda zupełnie inaczej jeśli stres zdecydowanie przekracza nasze możliwości adaptacyjne lub jest długotrwały. Nie tylko niepowodzenia życiowe, typu - utrata pracy są jego źródłem.
Trenując stawiamy przed naszym organizmem określone wymagania i musimy pamiętać, że ruch także może być źródłem stresu. Podstawowymi '' tkankami, które podlegają działaniu stresu są: tkanka łączna, nabłonkowa, mięśniowa i nerwowa.  

Podczas stresu wydzielamy takie hormony jak adrenalina, noradrenalina i kortyzol. Odpowiadają za postawienie naszego organizmu w gotowości na daną sytuację. Hormony mają pozytywny oddźwięk w naszym organizmie ale to się zmienia, gdy pozostawimy organizm na silniejsze i dłuższe ich uwalnianie. 

Adrenalina przykładowo zwiększa ciśnienie tętnicze, zwiększa częstotliwość rytmu serca, uwalnia kwasy tłuszczowe z tkanki. Natomiast kortyzol kieruje duże ilości glukozy do krwiobiegu zapewniając większe pokłady energii i zaburzając tym samym system immunologiczny. Kortyzol jest również odpowiedzialny za gromadzenie tłuszczu. Noradrenalina powoduje większy apetyt na węglowodany oraz jej wydzielanie prowadzi do rozwoju otyłości. 

Są to jedne z wielu procesów zachodzących w naszym organizmie podczas negatywnego stresu. 

Jak to się ujawnia w naszych treningach i aktywności fizycznej?

- Przewlekły, stały stres nie da Ci się wystarczająco zregenerować po treningu, tym samym zmniejszając jego skuteczność i oddalając Cię od osiągnięcia zamierzonego celu. 

- Okrada nas z naszej motywacji i energii. Jesteśmy jak czerwony, rozgrzany silnik. Palisz więcej gazu i energii co prowadzi, do niczego. 

- Zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania i zaprzestania treningów. 

- Zwiększa prawdopodobieństwo zaistnienia kontuzji.

Pamiętajmy aby monitorować stan swojego organizmu poprzez np. sprawdzanie naszego tętna spoczynkowego, podczas wysiłku. Starajmy się wysypiać i wprowadzać powoli zdrowe nawyki żywnościowe przyjmując przy tym odpowiednią taktykę połączoną z wiedzą i rozsądkiem. Odpoczywajmy i regenerujmy się. Mądrze dobierajmy ćwiczenia oraz jednostki i plany treningowe. Nie jesteśmy maszynami - odpoczywajmy i róbmy przerwy. Rozciągajmy się i czerpmy jak najwięcej przyjemności i szczęścia z sportu. 

Miłego pływania!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz